1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
کابل - 5.0 بیرون از 5 بر اساس 1 رای

بافه یا شاه‌سیم یا کابل به انگلیسی Cableبه یک یا چند سیم  یا طناب که در کنار هم یا به صورت بسته، به‌هم‌پیچیده یا به‌هم‌بافته برای شکل‌دادن یک مجموعهٔیگانه هستند، گفته می‌شود. در مکانیک، کابل‌ها برای بالابردن و کشیدن به کار می‌رود. در برق، از آن‌ها برای هدایت جریان برق استفاده می‌شود. یک کابل نوری دارای یک یا چند فیبر نوری در یک پوشش محافظ است که از فیبرها محافظت می‌کند. کابل مکانیکی را به طور تخصصی‌تر طناب فولادی (یا سیم بکسلمی‌نامند.

مهم‌ترین و بیشترین عایقی که در ساختمان کابلها بکار می‌رودP.V.C (پلی وینیل کلراید) است که پرتو دور یا پلاستیک نامیده می‌شود. P.V.C عایقی غیر قابل اشتعال است و این مزیت خوبی در کابلها می‌باشد. دارای انعطاف پذیری زیادی می‌باشد. مواردی مانند ارزانی تولید انبوه و سادگی ساخت باعث شده که بیش از ۹۰ درصد کابلهای فشار ضعیف از این عایق درست شوند. نوعی عایق دیگر بنامPET (پلی اتیلن) برای کابلها بکار می‌رود که آتشگیر بوده و در مکانهای اختصاصی بکار می‌رود. در بعضی از کابلها از عایق لاستیکی استفاده می‌شود که کاربرد زیادی ندارد.

هادی کابل‌ها از جنس مس و یا آلومینیوم می‌باشند. در صورتیکه بخواهیم از کابلی با هادی آلومینیوم برای کابل کشی هوایی استفاده کنیم باید یک رشته آن فولاد باشد.

برای شناسائی کابلها از حروفی استفاده می‌شود که روی کابلها نوشته شده است برخی از این حرف طبق استاندارد آلمانV.D.E بشرح زیر می‌باشد:

کابل با هادی مسی

NR کابل با هادی ألومینیوم

علامت عایق پرتو دور می‌باشد

علامت ورق متالیزه می‌باشد

سیم تحمل کننده در کابل کشی هوایی

حفاظت فولادی نواری شکل

روکش کمربندی پرتو دور

هادی دایره‌ای شکل می‌باشد

هادی یک رشته و دایره‌ای می‌باشد

هادی چند رشته

هادی بشکل مثلث